13. 03. 2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Mieczynie uczestniczyli w lekcji historii: „Staropolski Sarmatyzm i Epoka Szlachecka” poprowadzonej przez grupę artystyczną „Rekonstrukto” z Lublina.

W części wstępnej uczniowie zostali zapoznani z genezą i ideologią sarmatyzmu, mogli zobaczyć strój sarmaty, przymierzyć niektóre jego elementy. Po prezentacji uzbrojenia i metod walki odbył się krótki kurs szermierki dla wybranych osób. Następnie przeprowadzono proces czarownicy, którą wybrano z grona chętnych uczennic. Poddana ona została małym torturom na krześle inkwizycyjnym.

Na zakończenie społeczność uczniowska zapoznała się z bogatą kolekcją broni i rekwizytów, każdy mógł wziąć do ręki szablę, rapier czy hakownicę, usiąść na krześle tortur, uzyskać odpowiedź na nurtujące go pytanie.
Uczestnictwo w lekcji przybliżyło braci uczniowskiej zasady demokracji szlacheckiej oraz wprowadziło w klimat staropolskiego sarmatyzmu.

D. Frączek z kl. VI