Grupa uczniów pokazuje bilety do Jaskini Raj

26 października uczniowie klas I –III po raz kolejny wyjechali na wycieczkę edukacyjną dofinansowaną z programu „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Dzieci spędziły tam miło i ciekawie czas nie tylko dobrze się bawiąc, ale również poszerzając swą wiedzę.

Korzystając z różnych eksponatów miały okazję przypomnieć sobie znaczenie prawidłowego odżywiania, zobaczyć jak pracuje ludzkie ciało podczas jazdy na rowerze, przetestować swoją sprawność fizyczną i umysłową, sprawdzić refleks, przekonać się jak szybko są w stanie pobiec i jak wysoko wyskoczyć. To tylko niektóre atrakcje w tym, jak stwierdziły dzieci, bardzo ciekawym miejscu. Kolejnym punktem naszej wyprawy był Park Etnograficzny w Tokarni - Muzeum Wsi Kieleckiej. To niesamowite miejsce, gdzie można odbyć podróż do przeszłości i poczuć klimat dawnej polskiej wsi. Dzieci chętnie zwiedzały kolejne chaty, oglądały zgromadzone w środku eksponaty wyposażenia wnętrz z dawnych lat i zadawały wiele pytań. Bardzo zaciekawiła je szkoła podstawowa. Dziwiły się, że brak w niej urządzeń z których one dziś korzystają. Mogły więc na żywo zobaczyć jak kiedyś żyli ich pradziadkowie. Niemniej ciekawa była też pasąca się na trawie krowa, bo choć przyjechały ze wsi, to dla wielu jest to widok niecodzienny. Ponadto dzieci miały możliwość obcowania z przyrodą. W ten piękny, słoneczny dzień podziwiały, barwny, jesienny krajobraz. Zwiedzanie skansenu było więc dla nich ciekawym przeżyciem.

Następny etap wycieczki to jaskinia Raj, którą się po prostu zachwyciły. Już na początku zwiedzania przewodnik wprowadził nas w tajniki życia człowieka zamieszkującego jaskinie. Największe jednak wrażenia zrobiło na dzieciach wnętrze jaskini. Zachwycały się różnorodnymi formami naciekowymi, a obserwacja ich możliwa była dzięki oświetleniu elektrycznemu, co jest rzadkością w jaskiniach i latarce pana przewodnika. Zadziałała też wyobraźnia dzieci, gdyż formy naciekowe przyjmują różne kształty i każdy mógł zobaczyć w nich coś innego, a następnie podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Ostatni punkt to obiad w Kielcach, zdaniem dzieci pyszny. W czasie wycieczki był też czas na zakup pamiątek czy prezentów dla rodziny. Dzieci sporo chodziły, spacerowały, jednak nogi nie odmówiły im posłuszeństwa, a w autokarze chętnie śpiewały piosenki. Dla nas to znak, że mają dobrą kondycję, są wesołe i dobrze się z sobą czują. A na pytanie czy wycieczka była udana, najlepszą odpowiedzią jest wypowiedź dzieci: „Jak dobrze że pojechaliśmy na tę wycieczkę”. Nauczyciele też są tego zdania. Takie wyjazdy integrują, uczą, ale są również odpoczynkiem od codzienności.