16 października, przy pięknej pogodzie, uczniowie klasy I z rodzicami wybrali się na wycieczkę do Kuźniak. To miejscowość położona niedaleko głównej trasy do Kielc, na północ od Strawczyna.

Swoją wyprawę po terenie rozpoczęliśmy od zwiedzenia ruin pieca, w którym niegdyś wytapiano żelazo. Jest on pozostałością istniejącego tu niegdyś ośrodka hutnictwa i wydobycia rud. Następnie przejechaliśmy kawałek trasy i wyruszyliśmy czerwonym szlakiem w celu zdobycia Perzowej Góry. Wznosi się ona na 395 m n.p.m., między wsiami Kuźniaki i Hucisko, leżącymi u stóp Pasma Oblęgorskiego Gór Świętokrzyskich. Szczyt Perzowej usiany jest blokami czerwonego piaskowca triasowego zwanego tumlińskim od wsi Tumlin, gdzie znajduje się kamieniołom, w którym wydobywa się ten piaskowiec. Od roku 1995 szczyt Perzowej to rezerwat o powierzchni 33,08 ha. Grzbiet porasta las jodłowo-bukowy z dodatkiem jaworu, grabu, dębu i sosny. Oprócz odsłonięć skalnych chroniona jest ciekawa roślinność, m.in. śnieżyczka przebiśnieg, lilia złotogłów, konwalia majowa, kokorycz, czosnek niedźwiedzi i wiele innych. W najwyższej części muru skalnego znajduje się niewielka grota w której, jak głosi miejscowa tradycja, już od czasów Kazimierza Wielkiego znajduje się kaplica Św. Rozalii. Szczyt ten zdobyliśmy dość sprawnie i tam poznaliśmy legendę związaną z tym miejscem i nazwą góry. Nawiązuje ona do Św. Rozalii pochodzącej z jednego ze znakomitych rodów sycylijskich spędzającej swe życie samotnie w grotach pod Palermo. Na szczycie widzieliśmy także miejsce, gdzie w czasie II wojny stała niemiecka patrolka.