Nie daj się nabrać "na wnuczka" i "na policjanta". Seniorze, nie pozwól się oszukać! Poznaj metody przestępców i nie daj się nabrać!

Policja ostrzega – w ostatnich dniach w woj. świętokrzyskim odnotowano próby wyłudzeń pieniędzy od osób starszych tzw. metodą na wnuczka/policjanta/pracownika banku. Powiadom bliskich! Oszuści są bezwzględni. Podszywają się za członków rodziny, policjantów, urzędników i przedstawicieli innych zawodów, aby pozbawić seniorów oszczędności.

Dzwoniący najczęściej udają osoby wykonujące zawody cieszące się społecznym zaufaniem. Przestępcy dramatycznym tonem proszą o pomoc – pożyczenie pieniędzy. Stosują różne „legendy”. Podszywają się także za policjantów mówiąc że muszą zabezpieczyć oszczędności przed oszustami. Aby osiągnąć cel zmieniają metody i legendy.

Zapamiętaj: policjanci i prokuratura nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy, nie przyjmują gotówki, nie prowadzą „działań operacyjnych” przez telefon. Zatroszcz się o osoby bliskie i w Twoim otoczeniu. Informuj, ostrzegaj, utrzymuj kontakt, interesuj się ich losem. W razie wątpliwości kontaktuj się z Policją pod numerami telefonów alarmowych 112 i 997.