Kilkoro uczniów na trasie biegu. W tle stoi wóz straży pożarnej

6 marca w Olesznie odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Tropem Wilczym”.
Celem biegu bylo:

• oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP - Żołnierzom Wyklętym,
  • poszerzanie i popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce i za granicą,
  • promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, a w szczególności popularyzacja idei biegania.

Skorzystaliśmy z zaproszenia szkoły w Olesznie i dosyć sporą grupą wzięliśmy udział w biegu. Najliczniej prezentowały się dzieciaki z oddziału przedszkolnego, a byli to: Maja Sornat, Marysia Gągorowska, Antoś Sobczyk, Mateusz Kowalczyk, Julek Klimczyk, Natan Klimczyk, Oskar Robak, Franek Dylewski.

Z klasy IV w biegu udział wzięli: Ksawery Frączek i Szymon Sornat, z klasy V - Julia Sobczyk i z klasy VII - Daniel Jordan.

Start i meta biegu usytuowane były na terenie placu szkolnego.

Przed biegiem zaprezentowano krótki rys historyczny poświęcony żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963. Następnie biegacze ruszyli na nietypową trasę o długości 1963 metrów – dystans wybrany nieprzypadkowo, gdyż symbolizujący datę śmierci ostatniego z Niezłomnych, Józefa Franczaka (ps. „Lalek”), zamordowanego przez funkcjonariuszy bezpieki 21 października 1963 roku. Swoich sił na tym dystansie spróbował Daniel Jordan, zajmując 8 miejsce.

Ksawery, Szymon i Julia biegli na dystansie 600 m. Najlepiej zaprezentował się Ksawery zajmując III miejsce. Julia dobiegła w pierwszej dziesiątce a Szymon w drugiej.

Przedszkolaki miały do pokonania dystans 60m i wszystkie dzieciaki dzielnie walczyły do ostatniego metra. W tej kategorii wszyscy byli zwycięzcami.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale, tematyczne koszulki oraz bidony.

Organizatorom dziękujemy za zaproszenie. Zapewne spotkamy się za rok.