Już po raz Trzeci nasza szkoła bierze udział w akcji Ministra Edukacji i Nauki pod hasłem „Szkoła pamięta”. Chcemy w ten sposób upamiętnić naszych lokalnych bohaterów oraz wszystkich, którzy już od nas odeszli.

Akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych, toteż odbywa się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnopolskiej i lokalnej.

W naszej szkole uczniowie klasy ósmej przygotowali z tej okazji uroczysty apel. Recytowali wiersze i zachęcali, aby w dniu Wszystkich Świętych składać kwiaty i zapalać znicze nie tylko na grobach naszych najbliższych, ale również pamiętać o żołnierzach i partyzantach, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny. Nie wszyscy z nich mają swoje groby. Wielu leży gdzieś pod brzozą, w głębokim cichym lesie lub w zbiorowej mogile na cmentarzach całego świata. Jeżeli gdzieś spotkamy taki grób, pochylmy przed nim głowę, uporządkujmy go. Może rodzina do dziś nie wie, gdzie leży ojciec, syn, brat. A przecież „Najpiękniejsza jest pamięć, która w sercu zostanie”.

W najbliższej okolicy mamy mogiły bohaterów, którzy zginęli w bitwach drugiej wojny światowej. Na murach naszej szkoły znajduje się tablica upamiętniająca ich bohaterską walkę. Na apelu wspominaliśmy ich oraz poznawaliśmy trudne koleje ich życia.

Ważnym momentem dla naszej społeczności szkolnej było złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod tablicą pamiątkową.

Szkoła Pamięta 2021