Kuba Robak z opiekunką p. M. Ciszek i organizatorami konkursu

W drugim semestrze bieżącego roku szkolnego, nasza szkoła uczestniczyła w projekcie „Historia i tożsamość – polskie symbole narodowe” organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Celem projektu było rozwijanie zainteresowań historycznych i plastycznych uczniów oraz popularyzacja wiedzy o symbolach narodowych Polski, a także upowszechnianie świąt narodowych. W ramach projektu zaproponowano szkołom trzy konkursy – jeden plastyczny i dwa historyczne.

Konkurs plastyczny pod hasłem „Biel i czerwień kolory pełne inspiracji” przeznaczony był dla uczniów klas I-III, by przypomnieć dzieciom historię symboli narodowych, a także podkreślić znaczenie tych symboli w życiu młodego człowieka. W tym konkursie wzięli udział uczniowie klasy II.

Kolejnym był konkurs historyczny pod hasłem „Z ziemi włoskiej do Polski – Józef Wybicki – życie i działalność”. W nim uczestniczyli uczniowie klasy IV i dzięki temu mieli szansę przybliżyć sobie postać twórcy hymnu narodowego, szerzej poznać jego życie i działalność.

Trzeci to konkurs na film „Symbole narodowe Polski i Polaków”, którego przedmiotem było stworzenie trzyminutowego filmu dokumentującego obchody święta Flagi Narodowej w szkole i środowisku lokalnym, z uwzględnieniem pozostałych symboli narodowych. Wziął udział w nim uczeń klasy VII-Kuba Robak.

Nauczyciele opiekujący się uczniami, uczestniczyli online na platformie Microsoft Teams w warsztatach połączonych z konsultacjami, które pomogły w realizacji zadań konkursowych. W czasie tych spotkań wysłuchaliśmy ciekawych wystąpień min. przedstawicieli ŚCDN w Kielcach, Delegatury IPN w Kielcach, Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej. Pobraliśmy do pracy z uczniami prezentacje o tematyce historycznej.

Udział w projekcie to dla uczniów nie tylko niezwykła podróż historyczna, ale i sukcesy. Mamy powód do dumy, ponieważ nasz uczeń Kuba Robak w konkursie na filmik zajął drugie miejsce. Gratulacje! Opiekunami w tym konkursie były panie: Mieczysława Ciszek i Maria Gacia. 3 czerwca, odbyła się konferencja podsumowująca projekt, na którą przybyli zwycięzcy konkursów i ich opiekunowie. Obecni na spotkaniu historycy raz jeszcze przypomnieli, czym jest tożsamość narodowa i jak ważne dla Polaków są symbole narodowe. Ale najważniejszy punkt to oczywiście wręczenie nagród i prezentacja nagrodzonych prac. Na zakończenie spotkania pan dyrektor ŚCDN pogratulował zwycięzcom i zachęcał do wzięcia udziału w kolejnych projektach.