Możliwość uzależnienia się od hazardu dzieci i młodzieży jest coraz większym zagrożeniem. Dlatego Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa podjęły decyzję o kontynuowaniu akcji edukacyjnej „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”.

Celem działań edukacyjnych jest zmniejszenie liczby osób uczestniczących w nielegalnym procederze urządzania i prowadzenia gier hazardowych, w tym w Internecie, podniesienie świadomości młodych osób na temat zagrożeń, jakie niesie hazard oraz uświadomienie im skutków uzależnień od hazardu.

Zajęcia prowadzone będą przez pracowników i funkcjonariuszy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach na terenie całego województwa. Grupą docelową akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” są uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych, uczniowie szkół średnich, a także ich rodzice i nauczyciele.

Warto wiedzieć, że:

• hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych.
  • nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych gier w internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, żeby ich w ten sposób zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier,
  • witryny internetowe oferują mnóstwo różnych gier, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem mogą być bardzo atrakcyjne dla osób młodych. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.

Komunikat informacyjny  znajduje się na stronie  Ministerstwa Finansów: https://www.gov.pl/web/kas/hazard-nie-daj-sie-wciagnac-akcja-edukacyjna