XIX Tydzień Kultury Języka był obchodzony w dniach 21-26 marca pod hasłem „Przeżywajmy poezję”. W szkole w związku z obchodami uczniowie kl. IV-VI wzięli udział w kilku konkursach indywidualnych i zbiorowych.

W konkursie o TYTUŁ SZKOLNEGO MISTRZA ORTOGRAFII wzięli udział prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły. W wyniku eliminacji klasowych do II szkolnego etapu przeszli uczniowie:

z kl. IV: Kinga Chruściel, Weronika Wertka, Julia Siwek, Weronika Woś, Damian Frączek.

z kl. V: Oliwia Tatar, Sebastian Klimczyk, Klaudia Łapot;

z kl. VI: Justyna Frączek, Natalia Robak, Diana Gągorowska, Magdalena Kuśmierczyk, Weronika Palac.

Tytuł MISTRZA ORTOGRAFII zdobyła Diana Gągorowska. Z kl. IV najlepiej napisał Damian Frączek, z kl. V Oliwia Tatar a z kl. VI II miejsce zdobyła Natalia Robak. Diana Gągorowska otrzymała ocenę celującą z j. polskiego z prac dodatkowych, natomiast Damian Frączek, Oliwia Tatar i Natalia Robak oceny bardzo dobre.

Uczniowie kl. IV-VI wzięli również udział w konkursie o TYTUŁ SZKOLNEGO MISTRZA POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ. Tytuł mistrza zdobyła Klaudia Łapot, otrzymała ona dyplom i ocenę celującą z j. polskiego z prac dodatkowych. Najlepiej test w kl. IV napisał Krystian Kozieł, w kl. VI Magda Kuśmierczyk, II miejsce z kl. V zdobył Karol Kukla. Uczniowie ci otrzymali oceny bardzo dobre z j. polskiego z prac dodatkowych. Test poprawności składał się z 30 zadań typu zamkniętego i zawierał niektóre najczęściej spotykane błędy uczniowskie wybrane z wypracowań i sprawdzianów. Uczniowie kl. VI przytoczyli te zadania, prawidłowe odpowiedzi znajdowały się również na gazetce ściennej. Uczniowie kl. II i III wzięli udział w dwóch konkursach:

• „Mistrz ortografii”
  • „Przysłowia mądrością narodów”

W konkursie ortograficznym uczestniczyli wszyscy uczniowie z tych klas, Mistrzem ortografii kl. II został Dawid Stępień, a kl. III Angelika Ptak. W konkursie „ Przysłowia mądrością narodów” uczestniczyli chętni uczniowie, a wyniki konkursu przedstawiają się następująco.

Kl. II

1. Karolina Wydrych
  2. Paweł Wydrych
  3. Patrycja Kozieł

Kl. III

• Eliza Palac
  • Igor Kukla
  • Maja Sobczyk

Wanda Wilczyńska, Mieczysława Ciszek, Urszula Dudek

‘’PRECZ Z WULGARYZMAMI‘’

Chcemy, aby uczniowie naszej szkoły posługiwali się zawsze pięknym językiem ojczystym, dlatego w ramach XIX Tygodnia Kultury Języka uczniowie klas IV-VI wykonali plakaty promujące kulturalną mowę bez użycia wulgaryzmów. Wszyscy ci, którzy zaangażowali się w przygotowanie plakatów, dołożyli wielu starań i użyli różnych technik artystycznych, aby jak najlepiej wyrazić hasło nawołujące do kultury słowa. Prace wyeksponowaliśmy na korytarzu szkolnym, zaś podczas apelu podsumowującego przewodniczący klas IV-VI odebrali pamiątkowe dyplomy.

M. GACIA