W piątek 19 listopada nasi uczniowie wybrali się z wycieczką do Krakowa. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzaniu miasta. W wycieczce wzięli udział prawie wszyscy uczniowie kl. IV – VI i chętni z klas I i III. Pojechali również rodzice.

Pogoda od samego rana była wyjątkowo piękna, więc można było z okien autokaru podziwiać piękne krajobrazy. Podążając do „miasta żaków” po drodze wycieczkowicze wstąpili do Ojcowskiego Parku Narodowego. Tam wśród licznych atrakcji szczególną uwagę przykuwa Maczuga Herkulesa, monumentalnych rozmiarów skała wapienna, która wyrasta z ziemi pionowo do góry, rozszerzając się u swojego szczytu na kształt autentycznej maczugi. Nazwa bierze się właśnie od kształtu skały. W myśl legendy, tylko Herkules był w stanie dźwigać tak ciężką broń. Uczniowie mieli również możliwość zobaczyć z bliska zamek w Pieskowej Skale. Jest to jeden z najcenniejszych renesansowych zabytków polskiej architektury, położony na skalistym cyplu skalnym nad doliną Prądnika, na Szlaku Orlich Gniazd. Do Krakowa wycieczka dotarła na godzinę jedenastą. Spacerkiem nad Wisłą rozpoczęła się wędrówka po mieście docierając na początek pod Smoczą Jamę. Następnym punktem w programie zwiedzania był Wawel. Należy pamiętać, że pomimo tego, że prawie 400 lat temu Wawel przestał być oficjalną rezydencją władców Rzeczypospolitej, jest miejscem szczególnym, łączącym wszystkich Polaków, jest również jedną z największych atrakcji turystycznych Krakowa.

Będąc w Krakowie nie można zapomnieć o tragicznie zmarłej parze prezydenckiej. Uczniowie odwiedzili ich grób w krypcie św. Leonarda i oddali hołd. Dalsze wędrówki biegły najważniejszymi ulicami Krakowa, szlakami Jana Pawła II. Była wizyta w Kościele Mariackim, Okno Papieskie, Sukiennice i fragment murów obronnych.

Do domu uczniowie wrócili pełni wrażeń i wzbogaceni o nową wiedzę historyczną. Wszyscy zgodnie twierdzą, że wycieczka była bardzo udana.

Lidia Siwek