Uczestnicy wycieczki na dziedzińcu Wawelu

W dniu 08.06.2022 r. uczniowie klas I-III pod opieką wychowawczyń: p. Ireny Kukli, p. Mieczysławy Ciszek i p. Urszuli Dudek wzięli udział w wycieczce do Krakowa w ramach projektu pn. „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego położonego w centrum Krakowa.

Jest najstarszym ogrodem botanicznym w kraju, funkcjonuje już prawie 250 lat. Dzieci miały możliwość podziwiania niewielkiego stawu oraz spacerowania alejkami wytyczonymi wśród drzew i krzewów. Zwiedzały kompleksy szklarni, w których znajduje się 50 gatunków palm, roślin mięsożernych, tropikalnych roślin użytkowych. Duże wrażenie na nich zrobiły ogromne rośliny pływające, niespotykane w innych miejscach.

Następnie pod osłoną parasoli udaliśmy się do autokaru i wyruszyliśmy na Wawel, który jest dumą Krakowa i symbolem tożsamości narodowej Polaków. Najpierw zwiedzaliśmy kompleks zamkowy składający się z dziedzińca zewnętrznego, przy którym znajduje się zespół katedralny, i dziedzińca arkadowego, który tworzą skrzydła pałacu królewskiego. Następnie placówkę muzealną pod nazwą Państwowe Zbiory Sztuki.

Największe wrażenie na najmłodszych dzieciach wywarło zwiedzanie Smoczej Jamy, w której według legendy żył smok, którego zabił, posługując się podstępem, szewc krakowski Skuba. Przechodziliśmy ulicą Franciszkańską, widzieliśmy okno papieskie w Pałacu Biskupim, przez które do wiernych wyglądał papież. Widzieliśmy również baszty obronne. Zwiedziliśmy Sukiennice - słynne miejsce handlu, byliśmy w Kościele Mariackim. Odpoczywaliśmy na urokliwej Starówce, wsłuchując się w hejnał grany na krakowskim Rynku.

Zwiedzane zabytki Krakowa i atrakcje z tym związane wywarły na dzieciach ogromne wrażenie i otrzymały miano miejsca wyjątkowego pod każdym względem. Po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do Mieczyna .