W dniu 15 marca gościliśmy w szkole  ratownika medycznego - pana Łukasza Gawęckiego. Celem spotkania było przygotowanie dzieci do udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Dzieci dowiedziały się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej, w jaki sposób wzywać pomoc i co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Pan Łukasz udzielił informacji, m.in. na temat udzielania pierwszej pomocy przy krwotoku z nosa i zasłabnięciu oraz jak  ułożyć  poszkodowanego w pozycji bocznej,  ustalonej jako pozycji  najbezpieczniejszej dla chorego. Dużym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wskazówki związane z masażem serca i sztucznym oddychaniem.

Pan Łukasz wyjaśnił, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach. Opowiedział uczniom, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność. Po omówieniu zasad pomocy przedmedycznej pan ratownik udzielał odpowiedzi na pytania uczniów.