Dnia 13 czerwca 2014 r. wybraliśmy się, pod opieką pani Ireny Kukli i pani Agaty Szymczyk, na wycieczkę do Ostoi Dworskiej w Leśnicy. Jednym z celów wycieczki było poznawanie ciekawych zakątków Ziemi Świętokrzyskiej.

Wyprawa miała również rozbudzić w nas wrażliwość na piękno i bogactwo ojczystego krajobrazu i wprowadzić w świat tradycji, przyrody i ekologii. O 8.30 wszyscy zebraliśmy się przed szkołą i wyjechaliśmy na wycieczkę. Na miejscu przywitał nas Grzegorz Szymański- Pietrek, mówiąc gwarą świętokrzyską, ubrany w staropolski strój. Najpierw zostaliśmy oprowadzeni po galerii wsi polskiej pt.,, Poznajemy Zawody, Zwyczaje, Zajęcia dawnej wsi Małej Ojczyzny’’. Następnie miło spędziliśmy czas przy ognisku zajadając swojski chleb na zakwasie.

Po odpoczynku graliśmy w piłkę nożną i satkówkę. Na koniec mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach pt.,, Obraz miejski utkany pachnącym sianem” i wykazaliśmy się talentem artystycznym w robieniu figurek z siana- w naszym wykonaniu były to ślimaki. Zmęczeni całodniową zabawą, bogaci w nowe wiadomości związane z obyczajami i tradycjami staropolskiej wsi wróciliśmy do domu. Wycieczka była udana i na długo zagości w naszej pamięci.

Julia Klimczyk